İçeriğe geç

KITALARARASI TEMAS KURULAN VE TEMAS KURULAMAYAN KABİLELER

Afrika Kıtasında ;

Cioplea Maasai, Bushman, Amhara ve Tatoga kabileleri başlıca bilinen kabileleridir. Cioplea kabilesinde genç erkekler 14 yaşında sünnet ediliyorlar. Ve evden ayrılıp avcılığa başlıyorlar. Tatoga Kabilesinden genç bir kız Avrupalıların hepsinin de yamyam olduğu düşünüryormuş.Amhara, Etiyopya’nın siyasi ve kültürel olarak baskın etnik grubudur. Öncelikle Etiyopya‘nın merkezi yayla platosunda yer alırlar ve Begemder ve Gojjam’daki ve Shoa ve Wallo bölgelerindeki önemli nüfus unsurlarından oluşurlar. Afrika kıtasında birçok farklı kabile vardır.İnsanlık tarihinin buradan başladığına inanıldığını düşünürsek en çok bu bölgelerden araştırmalara bu bölgeden başlamak en iyidir olur.  Bu sayfaya sadece birkaç tane ekledim. Başka bir sayfada ayrıca Afrika’daki kültürleri paylaşacağım.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Meksika’da ;

Amerika kıtasının kolonileştirilmesinden önce, şu anda Meksika diye adlandırılan alanın her yeri kendi gelenekleri ve dilleri olan bir çok yerli kabileleri taşıyordu. Ancak İspanyolların fethi, baskılar, hastalıklar ve savaşlarla birlikte yerli halkı tahrip etti. Gelen İspanyollar ya da İberlilerin hepsi erkek idi. Kızılderili kadınlarla evlendiler. Çocukları Meztisos ‘du Bir Meztiso yarım Kırılderili ve yarısı İspanyol demektir.Hayatta kalmayı başaran insanlar giderek İspanyol kültürünün unsurlarını Katolik dini ve İspanyol dili gibi kendi içerisine dahil ettiler. Çok eskiden yaşayan ve şu an küçük bir azınlık olan bazı Meksika yerlileri Olmec, Maya, Aztec, Zapotek’lilerdir. . Meksika ve Orta Amerika kabilelerinin çoğu çok uygardı. Aztekler, Mayalar ve diğerleri büyük güzel şehirler inşa ettiler. Olmec , Aztek ve Maya’lar matematik ve bilimini ilk bulan kabilelerdir.  M.Ö. 3 yy ‘ da Kristof Kolomb’un Amerika’yı keşfetmesinden çok önce )  Maya Kızılderilileri (Brahmagupta ), Müslümanlardan önce ” 0 ” sayısını icat etmişlerdir.  Olmec’lilerin Mayalardan daha önce 0 sayısını kullandıkları iddiası da vardır. Bazı bilim adamları da 0 sayısının Mayalardan önce Sümerlilerin ve Babillilerin  de kullandığı iddia ediyorlar. M.S. 800′ de  ” 0 ” Avrupa medeniyetlerine ulaşmıştır. Sıfır ismi Arapça ” Şif ” ten geliyor.  Meksika’daki diğer kabileleri bir başka sayfada ayrıntılı olarak göstereceğim.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Okyanusya Kıtasında ;

Okyanusya’nın bir kıta olduğunu herkes bilmez. Okyanusya , Büyük Okyanus ile Hint Okyanusu arasında yer alan Avustralya, Melanezya ( Papau Yeni Gine , Santa Cruz , Fiji .. ), Polinezya ( Hawai, Yeni Zelanda.. ) ve Mikronezya ( Marshall adaları gibi.. ) içine alır. Okyanusya kıtasında yer alan Yeni Zelanda, Papau Yeni Gine ve Avustralya’da oldukça fazla yerli halk yaşamaktadır. Ayrıca çok sayıda kontak kurulamayan kabileler de vardır. Bunların bir çoğu Yeni Gine’dedir. Bir başka yazımda Yeni Gine yerli halkları ile ilgili hikayeler paylaşacağım. Şimdi Avustralya’da yaşayan Aborjin halkı  hakkında küçük bir bilgi vermek istiyorum. Avustralya’da 500 ‘ den fazla her biri farklı dil konuşan Aborjin klanları yaşamaktadır. Arkeologlar Aborjinlerin 45.000 – 70.000 yıl öncesinde Afrika, Asya ve Avrupa’dan Avustralya’ya geldiklerini düşünüyorlar. 18. yy’da İngilizlerin İstilasından önce Aborjin insanlarının sayıları 1.000.000 iken 60.000′ e düşürüldü. Aborjinler, kıtanın çoğunlukla sahil kesimlerinde yaşarlardı.Bugün hala ırkçı insanların saldırıları ile mağdur durumdalar.

images-8[1]

Malenezya, Mikronezya ve Polinezya adalarının harita görüntüsü

 Kuzey Amerika’da;

İlk Amerikalılar, buzul çağın en son dönemlerinde 14.000 – 30.000 yıl önce Sibirya ile Alaska arasında olan şimdiki Bering köprüsünden geçerek Amerika’ya varmışladır. Eskimolar diye tanıdık bir grup Grönland, Canada ve Alaska’ da yaşarlar. Los Angelas ‘ta La Brea Tarp çukurunda 15.000 yıl öncesine dayanan insanların yaşadığına dair fosiller bulunmuştur. Sibirya’dan gelen kuzey Asyalılar buzulların geri çekilmesi ile Güney Amerika’ya doğru ilerlemişleridir. İspanya Kralları himayesinde çalışan Cenova doğumlu Kristof Kolomb’un 1492 yılında Amerika’yı keşfetmesi yerli halk için tam bir felaket olmuştu. Yerli halkın sayısı azalmaya başladı. Amerika’da dindar İspanyolların verdiği isimle Pueblo Kızılderilileri  dokuma iplikçilik, çömlekçilik alanlarında çok iyiydiler. Mew Mexico bölgesinde yaşarlardı. Fransız ve İngiliz sömürgecileri için en büyük önem taşıyan Kızılderili kabileleri ise Iroquois ve Huronlar idi.16. – 17. yy arası bu iki kabile kürk ticaretinde rakiplerdi. Kısacası Amerikan topraklarında Amerikan yerli halkı ile Avrupalılarla uzunca yıllar savaşlar yaşanmıştır. Kuzey Amerika’ ya bağlı olan Kuzey Amerika’ ya bağlı olan Karayip adalarında Chibcha halkları, Boruca Kosta Rika halkları, Tolupan – Jicaque Honduras halkları, Panama Guaymi – Waimi halkları, Misumalpan halkları , Sumalpan halkları ve siyah Seminoller yaşamaktadırlar.

Güney Amerika’da ;

Quechua ( Peru , İnkalar, Ekvador, Bolivya, Arjantin, Kolombiya ), Maraco ,Guarani Tupi ( Brezilya , Paraguay ) , Mayalar ( ( Belize , Guetemala ) Chimu ,Moche, Naska halkı ( Peru ), Şili’deki yerli halklar ve sayamayacağımız kadar çok fazla kızılderili kabiler vardır. Her birinin kendi dili mevcttur. Bu kabilelerin bazıları Avrupalı sömürgecilerin gelişi ile Hristiyan dinine inanmaya başlamışlardır. Bazı kabilelerin isimleri de İspanyollar tarafından değiştirilmiştir.

uncontacted-tribe-picture-01[1].jpeg

Temas kurulamayan kabilelerden biri  daha Peru’da

Avrasya’da ;

Homo sapiens atalarımız Afrika’dan Güneydoğu Asya’ya oradan da Mezopotamya’ya göç etmişlerdi. Bu bölgede Sümer, Akad, Babil, Asur’luların bir çok kalıntısı mevcuttur. İnsanlık tarihinin en önemli icatları tekerlek , matamatik,algoritma, astronomi ve tarım  bu topraklarda icat edilmişlerdir. Asyadaki yerlileri yakından görmek isterseniz sevecen Moğal halkının yaşadığı Ulan Batur’u ziyaret edebilirsiniz. Şu an Türkiye’nin her kesiminde farklı kültürlerde yaşayan yerli halkları, geçmişte binlerce yıl öncesinde savaşlar ya da diğer sebeplerden ötürü göç aldıkları uygarlıkların kalıntılarını yansıtmaktadırlar. ( Troyalar, Hattiler, Akadlar, Asurlular, Akalar, Hititler, Likyalılar, İyonyalılar, Frigyalılar, Karyalılar, Urartular, Persliler, Makedonyalılar, Pontuslular, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Osmanlılar ve Türk halkı Antik Mısır, Sami halkı, Arap Halkları, Hint halkları, Kafkasya halkları, Sibirya’da Chukchi – Kamchatkan halkları,İran Halkları, Pamiri halkı, Güneydoğu Asya’da ve Avrasya Dağı’nda Moğol halkı, Çin -Tibet halkı, WA halkı, Polinezya halkları, Filipin halkları, Tungüsük halklar, Japonya Aynı halkı, Miao( Humong ) , Yao ( mien ) halkları gibi daha birçok sayabileceğimiz yerli halk listesi vardır. 

Ruhu dinlendirici bir belgesel ” Moğolistan yerli halkı ”

Avrupa’da;

Arkeolojik kalıntılara göre Avrupa’ya göç 32.000 yıl önce Orta Doğudan ve Orta Asya’dan yapıldığı söylenmektedir. Avrupa’daki fosillerin DNA’ları incelendiğinde Asya’dakilerin benzeri olduğu kanıtlanmıştır En eski uygarlıklarlardan biri olan Minos ve Mikenler Tunç çağında yaşamışladır. Minos terimi ülkenin mitolojik kralı Minos’tan esinlenerek İngiliz arkeologlar tarafından türetilmiştir. M.Ö. 3500′ de yaşadıkları bilinir. Hristiyanlık dini, Antik Yunan ve Antik Roma uygarlıklarının M. S. 4 yy’da çökmelerinden sonra yayılmaya başlamıştır. İtalya Pompei’de  her ne kadar acı bir görüntüsü olsa da Roma’lılara ait bir çok eser ve taş kesilen insanların kalıntılarını görmek mümkündür. Şu an Rusya’da ve Ukrayna’da 50.000 den fazla yerli halk yaşamaktadır. Baltov-Slav halkı, Türk halkı, Kırım Tatarları, Oğuz Türkleri , Gagavuz, Kelt halkı, İskoç halk, Germen halkları, Ural hakları, Galiçya- Potekiz halkları rengarenk yelpaze ile karşımıza çıkıyorlar.

Kıtalararası yolculuğa doğru… 

Sevgilerimle,

Esra DOĞRUL

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: