İçeriğe geç

ASUR KRALI SENNACHERİB

 MÖ. 701’de dünyanın en büyük gücü Asur İmparatorluğuydu. Dicle Nehri’nin doğu kıyısında şimdi Irak topraklarında bulunur. Şu an bu topraklar ıssız ve bomboştur. Bir zamanlar büyük orduların uğrak yeriydi. O dönemin en zalim kralı ”Sanherib’tir. (MÖ 704-681) Sanherib, Asurlu II.Sargon’un oğluydu. Sargon Kral olduğu dönemde oğlu Sanherib’e saraydaki günlük meseleleri anlatırdı. Çünkü Sanherib’e güveniyordu. Ancak dönemin en zalim kralı olacağı aklına gelemezdi. II.Sargon’un saltanatı ve başarıları hakkında tarihte çok fazla bilgiye rastlanmamaktadır. Ancak Sanherib’in zalimliği hakkında birçok bilgi, kalıntı ve delil bulunmaktadır. II.Sargon döneminde Asur’un başkenti Dur-Sharrukin’di. Babasından sonra Sanherib başkenti Ninova’e taşıdı. “Ninova (Nineveh) sarayı Asur Kralı Sanherib’in eviydi.” Ve Ninova Sarayı’nı cömertçe restore etmişti.

 

lachish_flayed_alive-01[1].jpeg
Asur Kralı Sanherib zulmünü Ninova Sarayı’nın duvarlarına, canice derilerini yüzdüğü insanları resmetmiştir.

Bu zalim Kral 200.000 savaşçı askerlerle adeta çelik bir ağ örmüştü. Asurlular yeni bölgeler, köleler bulmak ve Ninova Sarayı’na altın götürmek için yakıp yıkıyorlardı. Mezopotamya’nın diğer büyük gücü Babil’le ölüm-kalım savaşına girdi ve zaferle çıkmayı başardı. Komşu ülkeler haraç vermek zorundaydı. Yoksa işgal edileceklerdi. Yehuda Kralı (Şaul ya da Davud olduğu söylenir.) ödemeye itiraz etti. (Yahudi sözcüğü buradan gelir. İbrani Krallığının biri İsrail Krallığı ötekisi de Yuda Krallığı olarak ikiye bölünür.) Sanherib, Yahudi Krallıklarına saldırdı ve yağmaladı. Yehuda Kralı, böylece bugünkü İsrail’de bulunan şehirlerini kaybetti ve  dönemin en korkunç askeri makinesi ile tanıştı. Bu topyekün bir savaştı. Kim sağ kalırsa esir alınıyor ve sınır dışı ediliyordu.

 

images-21-01[1]
Esir alınan mahkumlar

Asurlular, şiddet uygulyan her İmparator için bir kanıt bırakmıştır. Arkeologlar, enkazlarda Asurluların katliamına dair kadın, erkek ve çocuklara ait kalıntıların gömüldüğü toplu mezarlar bulmuşlardır. Ancak Sanharib’in zulmünün başka delilleri de vardı. Bu cani Tiran, askeri başarılarını gururla Ninova Sarayı’nın duvarlarındaki devasa oymalarla bir zulüm kataloğu sergilemişti. Deri yüzmeler, kazığa oturtmalar, esir alınan mahkumlar, sarayı ziyaret eden birine yapılan işkence çizimleri, antik dünyanın zalim yönünün resmedilişiydi. Sanherib, İsrail’i yağmaladıktan sonra 20 yıl imparatorluğunda etkili oldu. Korkunç Tiran, alt ettiği insanlar kadar kendi oğullarından da korkuyordu. Ve korktuğu başına geldi.  Oğlu Esarhaddon tarafından öldürüldü.

 

CqyVpNfUEAAV2B3-01[1]

Ninova Sarayı’nı ziyaret eden birine yapılan işkence çizimleri

Nefis Firavundur.

Sakın doyurma.

Başına Kral kesilir.

Hz. Mevlana (1207-1273)

Sevgilerimle,

Esra DOGRUL

One thought on “ASUR KRALI SENNACHERİB Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: